9oι στον ΚΟΣΜΟ!!! Στην Πανεπιστημιάδα!!! Κι η Τζούρκα... απέκρουσε το πέναλτυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Α καταχάρηκα... επιτέλους!!! ΜΠράβο στα κορίτσια, μπράβο Ευγενία - Αλεξία Τζούρκα μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

................................................................................................

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΙΚΗ

0
294
Η αντιπροσωπευτική μας ομάδα που συμμετέχει στο Πανεπιστημιακό πρωτάθλημα στην Ταιπέι, επιτέλους κατάφερε να πάρει ροζ φύλλο αγώνα.
Τα κορίτσια μας κέρδισαν την Αργεντινή με 8-5 (2-2, 2-0, 2-2, 2-1) σε έναν αγώνα που από το ξεκίνημα πήραμε το προβάδισμα και παρά το ότι η Αργεντινή το πάλεψε, καταφέραμε έστω και δύσκολα να κερδίσουμε. Μάλιστα οι Αργεντινές κατάφεραν να προηγηθούν στην 1η περίοδο με 2-1 αλλά με σερί 4-0 πήγαμε το ματς στο +3 και από εκείνο το σημείο και μετά δεν κοιτάξαμε πάλι πίσω.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
Η εθνική μας είχε 8/24 σουτ, 2/5 στον παραπάνω και 1/1 πέναλτι. Η Αργεντινή είχε 5/24 σουτ και 1/10 παραπάνω.

190
Ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στον όμιλο η αντιπροσωπευτική μας ομάδα που συμμετέχει στην Πανεπιστημιάδα της Ταιπέι με μια ακόμα ήττα, αυτή την φορά από τις ΗΠΑ.
Η Ελλάδα κατέλαβε την 5η θέση στον όμιλό της και θα αγωνιστεί πλέον για τις θέσεις 9-12.
Στον σημερινό αγώνα η διαφορά δυναμικότητας ήταν τεράστια ανάμεσα στις 2 ομάδες. Οι Αμερικάνες πολύ εύκολα πήραν τα ηνία από την αρχή και επιβλήθηκαν της εθνικής μας με 18-3 (4-0, 5-0, 4-1, 5-2).
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
Η Ελλάδα είχε 3/25 σουτ, 0/1 στον παραπάνω και 0/1 πέναλτι. Οι ΗΠΑ είχαν αντίστοιχα 18/32 σουτ και 0/3 στο παραπάνω.
Κοντογιάννη σε 19′ 0/5 σουτ

Αύριο παίζουμε στον πρώτο αγώνα με την Ν. Ζηλανδία. Με νίκη θα παίξουμε για την 9η θέση με τον νικητή του αγώνα Μ. Βρετανία-Αργεντινή. Αντίθετα, με ήττα θα παίξουμε για την 11η θέση με τον χαμένο του πιο πάνω αγώνα.

...................................

2η ΝΙΚΗ ΣΤΗΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΔΑ

0
292
Η αντιπροσωπευτική μας ομάδα των γυναικών στους Πανεπιστημιακούς αγώνες της Ταιπέι, κατάφερε στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 9-12 να κερδίσει την Ν. Ζηλανδία κι έτσι θα αγωνιστεί αύριο για την 9η θέση.
Η εθνική μας δεν ξεκίνησε καλά και έχανε στην αρχή με 2-0. Ετσι ολοκληρώθηκε η 1η περίοδος. Στην 2η η Ελληνική ομάδα κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι, αλλά δεν μπόρεσε να μειώσει, αφού οι Νεοζηλανδές μετέτρεψαν το σκορ σε 3-1 στα μέσα του οκταλέπτου.
Η 3η περίοδος ήταν η καλύτερη για εμάς. Καταφέραμε να πάμε το ματς στα ίσια 2 φορές (3-3 και 4-4) και στην τελευταία περίοδο προηγηθήκαμε για πρώτη φορά με 5-4. Η Ν. Ζηλανδία με την σειρά της ισοφάρισε 2 φορές (5-5 και 6-6), αλλά αν και έπαιξε με παίκτρια παραπάνω 2 φορές στα τελευταία 2′ δεν κατάφερε να φτάσει στο γκολ και ο αγώνας ολοκληρώθηκε με 7-6 (0-2, 1-1, 3-1, 3-2).
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
Η Ελλάδα είχε 7/19 σουτ και 2/5 παραπάνω. Η Ν. Ζηλανδία είχε 2/9 παραπάνω και 6/23 σουτ.
Τζούρκα, 9/15 σουτ (60%)
Κόλλια, σε 20′, 0/3 σουτ και 1 μπλοκ
Δουρέκα, σε 12′ 1 αποβολή
Μπαλάτσα σε 14΄, 1 αποβολή, 1 επιθετικό και 1 αποβολή
Μαμόγλου σε 32′, 0/2 σουτ, 1 ασίστ, 1 επιθετικό, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 1 αποβολή
Αντωνίου, σε 21′, 1/2 σουτ και 4 επιθετικά
Μπενέκου, σε 28′ 1/3 σουτ και 3 αποβολές
Ανδρουτσέλη σε 4′, 1 αποβολή
Κολτσίδα, σε 8΄1/2 σουτ
Παπαναστασίου σε 24′, 1/4 σουτ, 1 κλέψιμο και 2 αποβολές
Κοντογιάννη, σε 28′, 3/3 σουτ και 1 κλέψιμο
Η εθνική μας θα αγωνιστεί πλέον για την 9η θέση απέναντι στην Μ. Βρετανία η οποία κέρδισε την Αργεντινή 7-4.
.....................................................................

9η Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΗΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΔΑ

0
281
Νικηφόρο ήταν το τελείωμα της αντιπροσωπευτικής μας ομάδας των γυναικών στους Πανεπιστημιακούς αγώνες της Ταιπέι.
Τα κορίτσια κέρδισαν σήμερα την Μ. Βρετανία με 11-10 στα πέναλτι και κατετάγησαν τελικά στην 9η θέση.
Ο αγώνας ξεκίνησε καλά για την εθνική μας που με γκολ της Μπενέκου και της Κοντογιάννη πήρε προβάδισμα στην 1η περίοδο με 2-0.
Στην δεύτερη περίοδο, η Παπαναστασίου πολύ γρηγορα έκανε το 3-0, αλλά οι Βρετανίδες σε εκείνο το σημείο αντέδρασαν. Στα επόμενα 5′ με σερί 3-0, ισοφάρισαν το ματς σε 3-3. Η Μπενέκου μόλις 32″ πριν το τέλος του ημιχρόνου ξανάδωσε προβάδισμα στην Ελληνική ομάδα, για να ισοφαρίσουν οι Βρετανίδες αμέσως μετά. Παρόλα αυτά, η Κοντογιάννη με μακρινό σουτ στο τελευταίο δευτερόλεπτο, έστειλε τις 2 ομάδες στο ημίχρονο με διαφορά 1 γκολ (5-4).
Η Αντωνίου σκόραρε στην 1η επίθεση της 3ης περιόδου (6-4) αλλά και πάλι κολλήσαμε στην επίθεση. Μείναμε χωρίς γκολ μέχρι το τέλος, με αποτέλεσμα η Βρετανία να ισοφαρίσει 6-6.
Και όχι μόνο αυτό, αλλά προηγήθηκε για 1η φορά στο ματς με 7-6 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Η Ελληνική ομάδα ισοφάρισε 7-7 με γκολ από φουνταριστό της Αντωνίου και έτσι ολοκληρώθηκε ο αγώνας και πήγαμε στην διαδικασία των πέναλτι.
Εκεί, βρεθήκαμε κοντά στην ήττα. Αρχικά προηγηθήκαμε με γκολ της μαμόγλου, ισοφάρισαν οι Βρετανίδες, νέο γκολ της Μπενέκου, νέα ισοφάριση και έρχεται η 1η απώλεια που ήταν Ελληνική (Κολτσίδα). Η Βρετανία στην συνέχεια παίρνει προβάδισμα 10-9 και απομένουν 2 ακόμα πέναλτι για κάθε ομάδα. Η Μπαλάτσα το βάζει και η Αγγλίδα το χάνει. 10-10 και ακόμα 1 πέναλτι. Η Κοντογιάννη το βάζει και η Τζούρκα αποκρούει το τελευταίο πέναλτι και η Ελλάδα είναι η νικήτρια.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
Η Ελλάδα είχε 7/22 σουτ, 0/3 παραπάνω, 4 κλεψίματα. Η Βρετανία είχε 7/25 σουτ, 2/6 στο παραπάνω, 2 ασιστ και 10 κλεψίματα